CHÓR

Koryfeusze

 

 

Działalność chóru Bajkonutki w roku szkolnym 2018/19

(załączniki - zdjęcia, dyplomy, podziękowania do wglądu poniżej)

Rok szkolny 2018/19 Bajkonutki zaczęły bardzo intensywną pracą nad programem
przygotowywanym do koncertu Narodowe śpiewanie we Wrocławiu, z okazji 100-lecia odzyskania
przez Polskę Niepodległości. Utwory, które przygotowywaliśmy były wymagające wokalnie, ale tak
satysfakcjonujące, że chórzyści pracowali nad nimi z wielką ochotą. Patriotyczne pieśni były
przeplatane pięknymi ludowymi oraz przeznaczonymi specjalnie dla dzieci tak wielkich
kompozytorów jak Witold Lutosławski.
Uroczyste śpiewanie gromadzące aż 500 chórzystów na scenie oraz szczelnie wypełnioną
publicznością salą odbyło się 18 listopada 2018 roku w Nardowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Bajkonutki wspaniale zaprezentowały cały wytrwale ćwiczony program, który obejrzeć także mogli
rodzice oraz zaproszeni goście. Jak zwykle niezawodnie również Pani Dyrektor Dorota Mandziuk
–Polenceusz zaszczyciła swoją obecnością koncert i z całego serca kibicowała każdej Bajkonutce.

22 lutego 2019 młodzi adepci sztuki chóralnej wyruszyli wraz z dyrygentem na V Wrocławski
Przegląd Chórów Przedszkolnych pod patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Pana Jacka
Sutryka.
Przegląd odbył się w Przedszkolu nr 87, gdzie Bajkonutki roztańczyły swoim występem całą widownię
wykonując Deszczowego rock and rolla. Cieszącym dodatkowo oczy akcentem był fakt, że wszyscy
chórzyści adekwatnie do tytułu piosenki byli uzbrojeni w kolorowe pelerynki, parasolki i kaloszki.
Każdy uczestnik Przeglądu otrzymał pamiątkową nutkę, a cały chór wspaniały dyplom oraz nagrodę
rzeczową w postaci gry edukacyjnej.

Dyrygent chóru Bajkonutki
Dobromiła Ogińska-Broniszewska

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Działalność chóru BAJKONUTKI w roku szkolnym 2017/2018 

 

Rok szkolny 2017/2018 był dla chóru BAJKONUTKI bardzo owocny, pełen nowych
doświadczeń.

W październiku 2017 wzięliśmy udział w IV Przeglądzie Wrocławskich Szkolnych Zespołów Śpiewaczych.

W grudniu 2017 w NFM w ramach Filharmonii Familijnej odbył się Koncert dla rodzin: Bajkowe piosenki. Chóry z Projektu Akademia Chóralna Region Dolny Śląsk miały okazję zaśpiewać piosenki ze znanych polskich bajek z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu pod
dyrekcją Małgorzaty Sapiechy – Muzioł.

Kolejnym ważynym wydarzeniem, w którym Bajkonutki uczestniczyły były Wigilie Polskie – spektakle Barbary Wachowicz, które miały miejsce 21 i 22 grudnia 2017 w NFM. Spektakle poprzedzały próby, które również odbywały się w NFM. Do udziału w Wigiliach Polskich Bajkonutki wytypowała p. Agnieszka Franków – Żelazny.
Udział w tych widowiskach nabrał szczególnego znaczenia w obliczu niedawnej śmierci autorki – p. Barbary Wachowicz, która nastąpiła 7 czerwca 2017, były to bowiem ostatnie Wigilie Polskie z udziałem autorki w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Nagrodą za udział w grudniowych spektaklach było zaproszenie na koncert edukacyjny Amerykanin w Paryżu, który miał miejsce 24 maja w NFM.

W II semestrze przygotowywaliśmy się do corocznego, obowiązkowego Przeglądu Chórów uczestniczących w Projekcie Akademia Chóralna, który miał miejsce 9 maja 2018 w budynku Filharmonii przy ul. Piłsudskiego. Repertuar Przeglądu, określony regulaminem, był podobnie jak w ubiegłych latach, ambitny i wymagający. Mimo to Bajkonutki zajęły w Przeglądzie I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jurorzy podkreślali ogromną radość dzieci podczas prezentacji na scenie, pomysł na wykonanie prezentowanych piosenek i dobry kontakt dyrygenta z zespołem.

Ponadto chórzyści wystąpili podczas pikniku rodzinnego odbywającego się przy okazji Święta Bajkolandii (maj 2018).

Bajkonutki godnie reperezentowały Przedszkole 66 Bajkolandia podczas swoich prezentacji, oprócz walorów muzycznych są doceniane za wytrwałość, dyscyplinę, umiejętność znalezienie się w nowych, wymagających dla wieku przedszkolnego sytuacjach.

Działalność chóru BAJKONUTKI w roku szkolnym 2016/2017.

Rok 2016/2017 był dla chóru rokiem nowych doświadczeń i sukcesów. Był to kolejny rok naszego uczestnictwa w Projekcie NFM Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Praca w I semestrze ukierunkowana była głównie na przygotowanie dzieci do koncertu kolędowego, który miał miejsce 17 grudnia 2016 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Podczas koncertu wraz z innymi zespołami uczestniczącymi w Projekcie wykonaliśmy nastepujące kolędy Witolda Lutosławskiego: Anioł pasterzom mówił, Bóg się rodzi, Północ już była, Gdy śliczna Panna, My też pastuszkowie, Z narodzenia Pana, oraz utwory współczesnego kompozytora Jana Krutula: Zimowy song i Spacer, jak również piosenki z bajek Walt'a Disneya: Ulepimy dzis bałwana (Kraina lodu) i Miłość rośnie wokół nas (Król Lew). Nowym doświadczeniem i przeżyciem było dla nas wykonanie kolęd W. Lutosławskiego z udziałem orkiestry z OSM w Wałbrzychu, którą prowadziła pani Małgorzata Sapiecha – Muzioł. Bajkonutki miały okazję doświadczyć brzmienia orkiestry podczas koncertu i prób, które go poprzedzały. W II semestrze roku szkolnego wzięliśmy udział w nagraniu sceny do filmu "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, wrocławskiej reżyserki, promującej kino ambitne. Nagranie miało miejsce 4 marca 2017 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Dzieci wykorzystały do nagrania piosenkę T. Pabisiaka i P. Galicy: "Piosenka z ogonkiem". Na film, który w kinach ma się ukazać wraz z początkiem roku 2018 czekamy ze zniecierpliwieniem. Za udział dzieci w nagraniu sceny do filmu, jak i rodziców wystepujących w roli statystów firma M4 zakupiła instrumenty muzyczne, które ubogaciły nasze zasoby.

W kwietniu 2017 roku wzieliśmy udział w Przeglądzie Piosenki Ludowej: "O jak to zdrowo, tak na ludowo", organizowanym przez Przedszkole 126 Różanka. Podczas przeglądu wykonaliśmy piosenki wraz z układem ruchowym: Mam chusteczkę haftowaną oraz Wiązanke tańców ludowych. W dniu 06. czerwca 2017 roku miał miejsce Przegląd Chórów regionów Wrocław i Dolny Śląsk, w których Bajkonutki zdobyły Złote Pasmo – najwyższą nagrodę wśród chórów kategorii A (najmłodszych uczestników Przeglądu). Chórzyści wystąpili z prezentacją słowno – muzyczną pt.;"Wiolinkowe opowieści", której autorką była pani Ewa Dusza. W prezentacji tej wykonaliśmy nastepujące piosenki: Barbara Kolago/ Anna Bernat "Kolorowe chwilki", Barbara Kolago/ Dorota Gellner "Skaczące nutki", Barbara Kolago/ Dorota Gellner "Świat to wielka tajemnica", Anna Waligóra – Tarnowska/ Anna Świrszczyńska "Legenda o smoku". Narratorem opowieści była Martynka M., a akompaniowała nam Karolina Marciniak, uczennica OSM we Wrocławiu. W ramach projektu Akademia Chóralna odbywały się również szkolenia dla dyrygentów, w których uczestniczyłam: Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Artystyczna "Chór wczoraj, dziś, jutro." „Jak sprawić, aby dzieci pokochały śpiewanie”, prowadząca Alicja Szeluga, 01.04.2017; Wakacyjna Akademia Chóralna 26 – 28. 06. 2017, prowadząca Agnieszka Franków – Żelazny oraz Roger Treece. Chórzyści wykazywali duże zaangażowanie podczas prób, śpiewanie dostarczało im wiele radości, swoimi występami sprawiali również radość odbiorcom – słuchaczom.

Rok 2016/2017 był dla chóru Bajkonutki owocny, pełen nowych i ciekawych doświadczeń oraz przeżyć. Mamy nadzieję, że nadchodzący przyniesie nam również wiele satysfakcji i radości z działań twórczych przy muzyce. (Dokumentacja zdjęciowa z występów organizowanych przez Akademię Chóralną jest autorstwa p. Szymona Aleksandrowicza). Małgorzata Kosowska (dyrygentka chóru BAJKONUTKI)