CHÓR

Działalność chóru BAJKONUTKI w roku szkolnym 2016/2017.

Rok 2016/2017 był dla chóru rokiem nowych doświadczeń i sukcesów. Był to kolejny rok naszego uczestnictwa w Projekcie NFM Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

Praca w I semestrze ukierunkowana była głównie na przygotowanie dzieci do koncertu kolędowego, który miał miejsce 17 grudnia 2016 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
Podczas koncertu wraz z innymi zespołami uczestniczącymi w Projekcie wykonaliśmy nastepujące kolędy Witolda Lutosławskiego:
Anioł pasterzom mówił,
Bóg się rodzi,
Północ już była,
Gdy śliczna Panna,
My też pastuszkowie,
Z narodzenia Pana,
oraz utwory współczesnego kompozytora Jana Krutula: Zimowy song i Spacer, jak również piosenki z bajek Walt'a Disneya: Ulepimy dzis bałwana (Kraina lodu) i Miłość rośnie wokół nas (Król Lew).

Nowym doświadczeniem i przeżyciem było dla nas wykonanie kolęd W. Lutosławskiego z udziałem orkiestry z OSM w Wałbrzychu, którą prowadziła pani Małgorzata Sapiecha – Muzioł.
Bajkonutki miały okazję doświadczyć brzmienia orkiestry podczas koncertu i prób, które go poprzedzały.

W II semestrze roku szkolnego wzięliśmy udział w nagraniu sceny do filmu "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, wrocławskiej reżyserki, promującej kino ambitne. Nagranie miało miejsce
4 marca 2017 w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Dzieci wykorzystały do nagrania piosenkę T. Pabisiaka i P. Galicy: "Piosenka z ogonkiem". Na film, który w kinach ma się ukazać wraz z początkiem roku 2018 czekamy ze zniecierpliwieniem.
Za udział dzieci w nagraniu sceny do filmu, jak i rodziców wystepujących w roli statystów firma M4 zakupiła instrumenty muzyczne, które ubogaciły nasze zasoby.

W kwietniu 2017 roku wzieliśmy udział w Przeglądzie Piosenki Ludowej: "O jak to zdrowo, tak na ludowo", organizowanym przez Przedszkole 126 Różanka. Podczas przeglądu wykonaliśmy piosenki wraz z układem ruchowym: Mam chusteczkę haftowaną oraz Wiązanke tańców ludowych.

W dniu 06. czerwca 2017 roku miał miejsce Przegląd Chórów regionów Wrocław i Dolny Śląsk, w których Bajkonutki zdobyły Złote Pasmo – najwyższą nagrodę wśród chórów kategorii A (najmłodszych uczestników Przeglądu).
Chórzyści wystąpili z prezentacją słowno – muzyczną pt.;"Wiolinkowe opowieści", której autorką była pani Ewa Dusza.
W prezentacji tej wykonaliśmy nastepujące piosenki:
Barbara Kolago/ Anna Bernat "Kolorowe chwilki",
Barbara Kolago/ Dorota Gellner "Skaczące nutki",
Barbara Kolago/ Dorota Gellner "Świat to wielka tajemnica",
Anna Waligóra – Tarnowska/ Anna Świrszczyńska "Legenda o smoku".
Narratorem opowieści była Martynka M., a akompaniowała nam Karolina Marciniak, uczennica OSM we Wrocławiu.

W ramach projektu Akademia Chóralna odbywały się również szkolenia dla dyrygentów, w których uczestniczyłam:
Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Artystyczna "Chór wczoraj, dziś, jutro."
„Jak sprawić, aby dzieci pokochały śpiewanie”, prowadząca Alicja Szeluga, 01.04.2017;
Wakacyjna Akademia Chóralna 26 – 28. 06. 2017, prowadząca Agnieszka Franków – Żelazny oraz Roger Treece.

Chórzyści wykazywali duże zaangażowanie podczas prób, śpiewanie dostarczało im wiele radości, swoimi występami sprawiali również radość odbiorcom – słuchaczom.

Rok 2016/2017 był dla chóru Bajkonutki owocny, pełen nowych i ciekawych doświadczeń oraz przeżyć. Mamy nadzieję, że nadchodzący przyniesie nam również wiele satysfakcji i radości z działań twórczych przy muzyce.

(Dokumentacja zdjęciowa z występów organizowanych przez Akademię Chóralną jest autorstwa p. Szymona Aleksandrowicza).
Małgorzata Kosowska (dyrygentka chóru BAJKONUTKI)